Vi-bok (Brandbook)
Genom att ta fram en Vi-bok som beskriver företagets historia, värdegrund, vision och mål skapar vi förståelse och engagemang kring varumärkesarbetet internt. Boken gestaltar varumärkets tonalitet och unika röst i text och bild.
Metod: Vi tar avstamp i en varumärkesplattform eller i workshops med ledning och medarbetare.
Leverans: En tryckt eller digital produkt för interna och externa målgrupper.
Nytta: Varumärkets identitet gestaltas på ett begripligt, verksamhetsnära och kreativt sätt och bygger stolthet i företaget.
Vi-boken är ett bra verktyg för att implementera kärnvärden, strategier och visioner bland dina medarbetare. Läs om våra implementeringsprogram här
Våra områden och tjänster
- Analys
- Varumärkespejling »
- Workshops »
- Workshopverktyget Delta Online »
- Besiktning/Kartläggning av varumärket »
- Fokusgrupper »
- Strategi
- Varumärkesplattform »
- Konceptutveckling »
- Strategisk rådgivning/ ledningssupport »
- Uthyrning för längre uppdrag »
- CSR som stärker varumärket »
- Employer branding »
- Place branding »
- Form & Språk
- Namnutveckling »
- Visuell identitet »
- Vi-bok (Brandbook)
- Kommunikation
- Implementerings- program »
- Föreläsningar/ utbildningar »
Identx arbetar med affärsutveckling med varumärket i fokus. Utifrån företagsidentitet och värdegrund hjälper vi dig med rätt strategi för att positionera och särskilja ditt varumärke och skapa största möjliga affärsnytta. Vi aktiverar varumärket internt och externt och skapar goda förutsättningar för effektiv kommunikation.